Компаниите обявиха, че провеждат преговори, но не предоставиха подробности или срокове за евентуална сделка. Също така не е ясно каква форма би могла да има възможното съвместно предприятие. Никей пръв съобщи за възможното сливане във вторник.
В изявление на компаниите във вторник се казва: „Както беше обявено през март, Honda и Nissan разглеждат различни възможности за бъдещо сътрудничество, използвайки силните си страни. Ако има актуализации, ще информираме заинтересованите страни своевременно.“
Honda и Nissan също потвърдиха пред CNN, че Mitsubishi участва в тези предварителни преговори, добавяйки трети голям японски автомобилен производител. Mitsubishi не отговори на запитванията за коментар.
През март Honda и Nissan обявиха партньорство в областта на електрическите автомобили, а през август заявиха, че ще си сътрудничат в областта на батерийните технологии.
Както много некитайски автомобилни производители, и двете компании се изправиха пред предизвикателства на някога обещаващия китайски пазар, най-големия автомобилен пазар в света. Китайските потребители преди това предпочитаха чуждестранни марки, но сега до голяма степен се насочват към местни марки, които се възприемат като по-ценни. Освен това китайското правителство предостави стимули за ускоряване на възприемането на електрически автомобили и хибриди.
Nissan също се сблъска с трудности след бягството на бившия си изпълнителен директор Карлос Гон, който избяга от Япония в родния си Ливан. Гон беше арестуван в Токио през 2018 г. по подозрение за финансови злоупотреби, а Nissan го уволни. Гон многократно отрече обвиненията.
Уволнението на Карлос Гон отслаби силния алианс между Nissan, Renault и Mitsubishi. Renault, която някога беше най-големият автомобилен алианс в света, значително намали дяловете си в Nissan, отслабвайки японския автомобилен производител.
Nissan съобщи, че оперативната му печалба за периода от март до септември е спаднала с 90% спрямо същия период на предходната година.
Междувременно Honda, която е приблизително пет пъти по-голяма от Nissan, също се сблъсква с предизвикателства. Компанията обяви, че планира да продава само автомобили с нулеви емисии на основните пазари до 2040 г. Въпреки това ниските цени на бензина, недостатъчната инфраструктура за зареждане и засилената конкуренция забавят преминаването към електрически автомобили в САЩ и Европа.
Bulgaria News Agency